Results From Round 1&2 Of 2017 Grays Harbor Watercross

 

Scattered rains did nothing to dilute the enthusiasm from the first weekend of racing in the Pacific Northwest.  Complete results are below.  We look forward to bringing you pictures and news shortly. 

 

Sunday's Standings
       
Pro-Am GP      
Place Racer Number Racer Name Points
1 149 Pete Zernik 124
2 723 Curtis Pitman 118
3 150 Gabe Hooper 112
4 28 Ryan Mifflin 103
5 24 Derrick Helm 53
       
Veterans      
Place Racer Number Racer Name Points
1 45 Chuck Evans 124
2 424 Ian Benson 118
3 277 Mark Hintze 109
4 311 Dan Lindgren 109
       
2 Stroke Limited      
Place Racer Number Racer Name Points
1 33 Carson Hughes 124
2 242 Marcus Boyle 118
       
SXR 1500      
Place Racer Number Racer Name Points
1 311 Dan Lindgren 121
2 34 Kim McKay 121
       
Amateur Ski Open      
Place Racer Number Racer Name Points
1 150 Gabe Hooper 121
2 33 Carson Hughes 121
3 42 Cadan Kirkpatrick 112
4 5 Stephen Butler 53
       
Novice Ski Lites/Stock      
Place Racer Number Racer Name Points
1 161 Trinity Klecker 124
2 696 Trevor Brown 118
3 20 Nathan Clements 112
       
Juniors 10-12 Lites/Stock      
Place Racer Number Racer Name Points
1 734 Ty McKay-Sowa 121
2 77 Cole McIntyre 121
       
Junior 13-15 Lites/Stock      
Place Racer Number Racer Name Points
1 161 Trinity Klecker 124
2 255 Ethen Fiske 115
3 85 Nathan Lesh 115
4 311 Faith Lindgren 106
5 151 Kenya Acosta 100
       
Pro-Am Ski Lites/Stock      
Place Racer Number Racer Name Points
1 438 Klete Kinser 121
2 277 Curtis Pitman 62
       
Novice Ski Limited      
Place Racer Number Racer Name Points
1 242 Marcus Boyle 121
2 33 Carson Hughes 121
       
Vintage Ski 550      
Place Racer Number Racer Name Points
1 480 Seth McNeil 124
2 11 Jordan Smith 118
3 777 Garrett Modin 109
4 42 Cadan Kirkpatrick 56
       
Vintage Open      
Place Racer Number Racer Name Points
1 20 Nathan Clements 124
       
Women's Ski Limited      
Place Racer Number Racer Name Points
1 28 Jodie Evans 124
       
Women's Ski Lites Racer Number Racer Name Points
1 161 Trinity Klecker 124
2 910 Julie Holmquist 118
3 734 Kim McKay 112
       
Runabout      
Place Racer Number Racer Name Points
1 33 Eddy Edwards 121
2 556 Bill Cox 118
3 191 Mike Reynolds 112
4 72 Greg Moyer 109
5 566 Dawn Cox 50
6 7 Melanie Mayberry 47
       
Beginner      
Place Racer Number Racer Name Points
1 85 Nathan Lesh 121
2 696 Trevor Brown 121
3 255 Ethen Fiske 112
4 77 Cole McIntyre 97
5 777 Garrett Modin 97
6 151 Kenya Acosta 97
7 311 Faith Lindgren 53