2000 Skat-Trak World Championship

Closed Course Final Results - All Classes
(only riders who earned points are listed)

Closed Course Pro Women Runabout
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Kelle Skelton AUCKLAND, NEW ZEALAND Sea-Doo (1-1)
2 Kelly Kurpil VERO BEACH, FL Yamaha (2-2)
3 Holly Justice CHICAGO, IL Yamaha (3-5)
4 Heather Hill LAKE HAVASU CITY, AZ Sea-Doo (6-3)
5 Katie Jenkins BREA, CA Kawasaki (4-7)
6 Dawna Boggs LIVERMORE, CA Polaris (8-4)
7 Renee Hill RIVERSIDE, CA Sea-Doo (7-6)
8 Karine Paturel-Schacht MELBOURNE, FL Polaris (5-8)

Closed Course Pro Ski
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Jeff Jacobs EL CAJON, FL Yamaha (2-1)
2 Chris MacClugage CANYON LAKE, CA Kawasaki (1-4)
3 Victor Sheldon VISTA, CA Yamaha (4-2)
4 Dustin John Motzouris IRVINE, CA Kawasaki (5-5)
5 Jason Windebank PACIFIC PALISADES, CA Yamaha (9-3)
6 Steven Dauliach ST CYR, FRANCE Yamaha (6-7)
7 Davy Gustafsson ESPOO, FINLAND Yamaha (8-6)
8 Urbain Renaud BELGIUM, Yamaha (7-10)
9 Chris Fischetti LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (11-8)
10 Tera Laho LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (10-9)
11 Alberto Monti RAVENNA, ITALY Yamaha (3-19)
12 Rob Flores HENDERSON, NV Yamaha (13-11)
13 Sean Workman ESCONDIDO, CA Yamaha (12-15)
14 Naoki Sakurai SAITAMA, JAPAN Kawasaki (15-13)
15 Masaharu Takenoshita HIROSHIMA, JAPAN Yamaha (16-14)
16 Derek Powell ROME CITY, IN Yamaha (14-18)
17 Justin Windsor EMPANGENI, SOUTH AFRICA Kawasaki (21-12)
18 Mike Koe SACRAMENTO, CA Yamaha (18-16)
19 Yuji Shiraki KANAGAWA-KEN 248, JAPAN Yamaha (17-17)

Closed Course Pro-Am Sport
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Chaovalit Kuacharoon PATTAYA, THAILAND Sea-Doo (1-2)
2 Darryl Robbins HUNTINGTOWN, MD Sea-Doo (3-1)
3 Blair "String" Gillespie LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (2-6)
4 Celio Vinicius Oliveira GOIANIA, BRAZIL Sea-Doo (5-8)
5 Topher Barretto TAMUNING, GUAM Yamaha (12-4)
6 Derick Parker NOBLESVILLE, IN Sea-Doo (9-7)
7 Don Johle GARLAND, TX Sea-Doo (7-9)
8 Tony "Zorro" Martinez , URGUAY Sea-Doo (15-5)
9 Mike Klippenstein FORT MC MURRAY, CANADA Sea-Doo (19-3)
10 Paulo Kinoshita SAO PAULO, BRAZIL Sea-Doo (4-18)
11 Dave Zier INDIANAPOLIS, IN Sea-Doo (8-15)
12 Dr. Tony Smith PALMDALE, CA Sea-Doo (6-17)
13 Timothy Miller WACO, TX Sea-Doo (14-10)
14 Kunihide Yamashita GUNMA, JAPAN Sea-Doo (13-11)
15 Doug Porter SYDNEY, AUSTRALIA Sea-Doo (11-14)
16 Alain Robson Borges CUIABA, BRAZIL Sea-Doo (10-16)
17 Kevin Falusi WELLAND, ONTARIO, CANADA Sea-Doo (16-12)
18 Brad Clarke NEW ZEALAND, Sea-Doo (17-13)
19 Mike Tyrawa INDIAN SHORES, FL Sea-Doo (20-19)
20 Brad Downs HYRUM, UT Sea-Doo (18-22)

Closed Course Pro Runabout 1200
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Nicolas Rius LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (1-1)
2 Chris MacClugage CANYON LAKE, CA Kawasaki (2-3)
3 Dustin Farthing STUART, FL Yamaha (4-2)
4 Gimmi Bosio ALBA CUNEO, ITALY Sea-Doo (3-5)
5 Dustin John Motzouris IRVINE, CA Kawasaki (5-4)
6 Erminio Iantosca Jr. NAPLES, FL Yamaha (9-7)
7 Victor Sheldon VISTA, CA Yamaha (7-9)
8 Cory Rarick MEDICINE HAT, ALBERTA, CANADA Polaris (6-10)
9 Josh Janeway REDDING, CA Kawasaki (11-8)
10 Jason Pilger OCEAN SPRINGS, MS Polaris (8-12)
11 Kurt Knollenberg Jr. CARMICHAEL, CA Yamaha (13-11)
12 Ryan Pearson WHEATLEY, ONTARIO, CANADA Sea-Doo (19-6)
13 Lemoine Cryille ST LOURDE VARENNE, FRANCE Sea-Doo (10-15)
14 Kane Robert Cahill AUCKLAND, NEW ZEALAND Sea-Doo (16-13)
15 Anthony Schnelker FT. WAYNE, IN Polaris (18-14)
16 Stuart Rasmussen BOYATON BEACH, FL Sea-Doo (15-17)
17 Richard Taylor ORLANDO, FL Sea-Doo (14-18)
18 Tom Keller HOLLYWOOD, FL Sea-Doo (17-16)
19 Chris Fischetti LAKE HAVASU CITY, AZ Sea-Doo (12-22)

Closed Course Pro Women Ski

(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Alia Jones LAKE HAVASU, AZ Yamaha (2-1)
2 Tera Laho LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (1-2)
3 Janelle Barr KIRKLAND, WA Yamaha (4-5)
4 Emi Yokota ROWLAND HEIGHTS, CA Kawasaki (7-3)
5 Niky Goudreau SCOTTSDALE, AZ Yamaha (5-6)
6 Seiko Ozawa SHIZUOKA, JAPAN Yamaha (8-4)
7 Michelle Baynes CHINO, CA Kawasaki (6-7)
8 Yukiko Kume HIRATSUKA KANAGA, JAPAN Yamaha (9-8)
9 Alessia Ida NAPOLI, ITALY Yamaha (3-15)
10 Melanie Taylor OAKVILLE, ONT., CANADA Polaris (12-9)
11 Kelly Stuhr-Kantola ENGLEWOOD, CO Yamaha (11-10)
12 Hiromi Nishiyama KANAGAWA, JAPAN Yamaha (10-11)

Closed Course Pro Runabout 785
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Brice Aracil CASABLANCA, MOROCCO Sea-Doo (1-1)
2 Chris Fischetti LAKE HAVASU CITY, AZ Sea-Doo (2-3)
3 Bryan Kihne SIOUX FALLS, SD Polaris (6-4)
4 Dustin Farthing STUART, FL Yamaha (4-6)
5 Karine Paturel-Schacht MELBOURNE, FL Polaris (5-8)
6 Stuart Rasmussen BOYATON BEACH, FL Sea-Doo (8-7)
7 Rick Kantola DENVER, CO Sea-Doo (3-13)
8 Chris Heinrich BUENA PARK, CA Sea-Doo (13-5)
9 Richard Taylor ORLANDO, FL Sea-Doo (9-11)
10 Franky Zapata LE ROVE, FRANCE Sea-Doo (19-2)
11 Tsutomi Masaki OSAKA, JAPAN Sea-Doo (12-10)
12 Mike Klippenstein FORT MC MURRAY, CANADA Sea-Doo (7-16)
13 Norito Nakano OSAKA , JAPAN Sea-Doo (10-14)
14 Anthony Schnelker FT. WAYNE, IN Polaris (17-9)
15 Kenji Sakamoto OSAKA, JAPAN Sea-Doo (14-12)
16 Brad Downs HYRUM, UT Sea-Doo (18-15)
17 Jason Pilger OCEAN SPRINGS, MS Polaris (11-22)
18 Tom Keller HOLLYWOOD, FL Sea-Doo (16-22)
19 Cory Rarick MEDICINE HAT, ALBERTA, CANADA Polaris (20-22)
20 Doug Porter SYDNEY, AUSTRALIA Sea-Doo (15-N/A)

Closed Course Expert Women Ski

(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Dawn Dawson COLORADO SPRINGS, CO Yamaha (2-1)
2 Loreley Key PASCO, WA Yamaha (5-2)
3 Kelley Smoote COLORADO SPRINGS, CO Yamaha (4-4)
4 Seiky Harumi NAGOYA, JAPAN Yamaha( 3-5)
5 Tiphanie Crane CHICAGO, IL Yamaha (1-9)
6 Deanna Evans SAINT GEORGE, UT Yamaha (9-3)
7 Cindy Smith BEALE AFB, CA Yamaha (6-6)
8 Cheryl Mustain KENT, WA Yamaha (7-7)
9 Shelly Kurth WHITMORE LAKE, MI Yamaha (8-8)
10 Eva Egger VILLACH, AUSTRIA Yamaha (10-10)

Closed Course Expert Veterans Ski
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Jim Goodchild HEMEL HEMPSTEAD, UNITED KINGDOM Yamaha (1-1)
2 Dominic Daoust MIRABEL, QUEBEC, CANADA Yamaha (3-3)
3 Steve Lawler SAN GABRIEL, CA Yamaha (2-4)
4 Don Morningstar BALTIMORE, MD Yamaha (4-5)
5 Nic Wallis BURLINGTON, ONTARIO CANADA Yamaha (5-9)
6 Mike Fitt LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (9-6)
7 Hector Perez HARBOR CITY, CA Yamaha (7-8)
8 Lance Tremblay SPAKANE, WA Yamaha (6-10)
9 Jeff Wingrove SPRINGFIELD, VA Yamaha (10-7)
10 Ken Reeves KENNEWICK, WA Yamaha (17-2)
11 David Cabrera MIAMI, FL Yamaha (8-11)
12 William Miller PASCO, WA Yamaha (11-13)
13 Joey Micali HENDERSON, NV Yamaha (13-12)
14 Dale Hill E. SYRACUSE, NY Yamaha (12-15)
15 Jim Pearce WINTERS, CA Kawasaki (14-14)
16 Chris Wattier ROSVILLE, CA Yamaha (16-16)
17 Mitch Durica CARMICHAEL, CA Yamaha (15-17)
18 Eric Meplon LICQUES, FRANCE Yamaha (N/A-N/A)

Closed Course Expert Runabout 1200 SS

(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Chris Lawrence BREA, CA Kawasaki (1-1)
2 Cody Hawkins MALABAR , FL Yamaha (2-2)
3 Dusty Bury LAKE PLACID, FL Yamaha (3-3)
4 Ryan Windmiller BETTENDORF, IA Polaris (6-6)
5 Rob Schatzle SHAKOPEE, MN Yamaha (4-8)
6 Chaovalit Kuacharoon PATTAYA, THAILAND Sea-Doo (8-5)
7 Jason Perez SIMI VALLEY, CA Yamaha (12-4)
8 Michael Scornaienchi FIRCREST, WA Yamaha (11-7)
9 John Hecox GOTHENBURG, NE Sea-Doo (5-14)
10 Kevin Chaulk LONGWOOD, FL Sea-Doo (10-11)
11 Matthew Anderson EATONVILLE, WA Sea-Doo (9-12)
12 Kenneth Ritchie FULLERTON, CA Sea-Doo (13-9)
13 Brett Massie RIVERSIDE, CA Sea-Doo (7-15)
14 Brian Davis YUBA CITY, CA Yamaha (16-10)
15 Bart Segars BELGIUM, Yamaha (14-13)
16 Tom Kaisla ESPOO, FINLAND Yamaha (15-16)
17 Avery Williams LEANDER, TX Yamaha (17-20)
18 Chad Prestipino EAST LAKE WEIR, FL Sea-Doo (18-20)

Closed Course Expert Women R/A
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Camille Rangel CURITIBA, BRAZIL Sea-Doo (1-1)
2 Tiphanie Crane CHICAGO, IL Polaris (2-2)
3 Lynne Roberts PEARLAND, TX Sea-Doo (5-3)
4 Amy Green CHINO HILLS, CA Sea-Doo (4-4)
5 Pamela Baumgartner SANTA ROSA , CA Sea-Doo (3-8)
6 Kari Beebe JUPITER, FL Sea-Doo (7-5)
7 Kristen Shubert HENDERSON, NV Sea-Doo (9-7)
8 Tammy Cernuto WOLVERINE UK Sea-Doo (6-10)
9 Nellija Slegelmkha RIGA, LATVIA Polaris (11-6)
10 Hazel Herm TEXAS CITY, TX Sea-Doo (10-9)
11 Masami Ohara CHIBA, JAPAN Sea-Doo (8-12)
12 Carol Garafalo WATERLOO, NY Sea-Doo (12-11)
13 Devlin Whitlock TITUSVILLE, FL Sea-Doo (14-13)
14 Charlynn Andrews-Sutton BELLINGHAM, WA Polaris (13-14)
15 Lynnae Osborne MIDLAND, MI Sea-Doo (15-15)
16 Christina Del Rosario QUEZON CITY, PHILLIPPINES Sea-Doo (16-16)
17 Jill Borowy WHITE MARSH, MD Sea-Doo (17-17)

Closed Course Expert Ski SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Martin Urbain EUGIES, BELGIUM Yamaha (1-1)
2 Topher Barretto TAMUNING, GUAM Yamaha 2-2)
3 Jim Goodchild HEMEL HEMPSTEAD, UNITED KINGDOM Yamaha (6-3)
4 Jean Marie Garcia MAURICE , FRANCE Yamaha (3-7)
5 Neil Smith PETERBOROUGH, ENGLAND Yamaha (7-4)
6 Paulo Zamprogna PORTO ALEGRE, BRAZIL Yamaha (5-8)
7 Timothy Carlson ORLAND PARK, IL Yamaha (11-6)
8 Ross Savage NEWPORT BEACH, CA Yamaha (8-9)
9 Jose Stella ARGENTINA, Yamaha (13-5)
10 Chris Lawrence BREA, CA Kawasaki (4-17)
11 Mike Fitt LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (10-13)
12 Steve Lawler SAN GABRIEL, CA Yamaha (12-12)
13 Sean Valsecchi JOHANNESBURG, SOUTH AFRICA Yamaha (9-16)
14 Joseph Pearce WINTERS, CA Kawasaki (16-11)
15 Chad Antos SPARKS, NV Yamaha (18-10)
16 Steve Bankuti OLYMPIA , WA Yamaha (14-14)
17 Brad Martin OCALA, FL Yamaha (15-15)
18 Lorenzo Zamprogna PORTO ALEGRE, BRAZIL Yamaha (17-20)

Closed Course Expert Runabout 785 SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Moree Chokuthis , PATTAYA Sea-Doo (1-1)
2 Ryan Windmiller BETTENDORF, IA Polaris (2-2)
3 Blaine Spires MINDEN, NV Sea-Doo (3-4)
4 John Hecox GOTHENBURG, NE Sea-Doo (4-5)
5 Rob Garner PEARLAND, TX Sea-Doo (5-6)
6 Russell Waite HAMBURG, NY Sea-Doo (7-8)
7 Yousef Alabdulrazaq SHUWAIKH, KUWAIT Sea-Doo (9-7)
8 Joe Mannise MONTH SYRACUSE, NY Sea-Doo (15-3)
9 Dusty Bury LAKE PLACID, FL Sea-Doo (8-10)
10 Donald Janovsky CANASTOTA, NY Sea-Doo (10-9)
11 Timothy Miller WACO, TX Sea-Doo (6-16)
12 Don Johle GARLAND, TX Sea-Doo (12-13)
13 Jayme Cheney WEST FARGO, ND Sea-Doo (11-14)
14 Robert Greenwald ACWORTH, GA Sea-Doo (14-12)
15 Aaron Vanassche SCHAUMBURG, IL Sea-Doo (13-15)
16 Rick Kelly LANTANA, FL Sea-Doo (20-11)
17 Frank "Hi Ho" Silva FT PIERCE, FL Sea-Doo (16-20)

Closed Course Expert Runabout 1200 Ltd
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Pichet Settura BANGKOK, THAILAND Sea-Doo (3-1)
2 Jetrin Wattanasin BANGKOK, THAILAND Sea-Doo (2-3)
3 Joe Gregorek AUSTIN, TX Polaris (4-4)
4 Matthew Anderson EATONVILLE, WA Sea-Doo (7-2)
5 Ricky Sneddon DURBAN, SOUTH AFRICA Sea-Doo (4-5)
6 Ludwig Hochstrasser , MEXICO Sea-Doo (6-8)
7 Chris Hendricks OAKLEY , CA Sea-Doo (5-9)
8 Kiyotaka Asano AICHI, JAPAN Sea-Doo (9-7)
9 Chaovalit Kuacharoon PATTAYA, THAILAND Sea-Doo (1-17)
10 Edward Kehl BALTIMORE, MD Sea-Doo (10-11)
11 Paul Del Rosario QUEZON CITY, PHILLIPINES Sea-Doo (16-6)
12 Michael Rosenblat WINNIPEG, CANADA Sea-Doo (12-10)
13 Jon Good ENID, OK Yamaha (11-13)
14 Ryan Hardwick KNOXVILLE, TN Yamaha (8-16)
15 Keith Diamanti PHOENIZ, AZ Sea-Doo (15-12)
16 Mike Boggs LIVERMORE, CA Polaris (13-14)
17 Ken Haverkate GRANDVILLE, MI Sea-Doo (14-15)
18 Hentie Paulie PRETORIA, SOUTH AFRICA Polaris (17-20)

Closed Course Expert Ski Ltd
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Lorenzo Zamprogna PORTO ALEGRE, BRAZIL Yamaha (1-1)
2 Paulo Zamprogna PORTO ALEGRE, BRAZIL Yamaha (2-2)
3 Martin Urbain EUGIES, BELGIUM Yamaha (3-4)
4 Dominic Daoust MIRABEL, QUEBEC, CANADA Yamaha (6-3)
5 Timothy Carlson ORLAND PARK, IL Yamaha (5-6)
6 Raymond Barre GARDEN GROVE, CA Yamaha (7-5)
7 Celio Vinicius Oliveira GOIANIA, BRAZIL Sea-Doo (9-7)
8 David Cabrera MIAMI, FL Yamaha (13-8)
9 Nic Wallis BURLINGTON, ONTARIO CANADA Yamaha (12-10)
10 Keith Hakow BONITA, CA Yamaha (11-11)
11 Ross Savage NEWPORT BEACH, CA Yamaha (4-18)
12 Dalibor Turkovic ZABOK, CROATIA Yamaha (10-13)
13 William Miller PASCO, WA Yamaha (16-9)
14 Dave Davidson ONTARIO, CANADA Yamaha (8-17)
15 Vince Colf CHINO HILLS, CA Yamaha (15-12)
16 Brad Martin OCALA, FL Yamaha (14-16)
17 Daniel Martinelli , ARGENTINA Yamaha (17-14)
18 Robert Hyde HIDEAWAY HILLS, OH Yamaha (18-15)

Closed Course Expert Runabout 785 Ltd

(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)
1 Frank "Hi Ho" Silva FT PIERCE, FL Sea-Doo (3-1)
2 Pat Kettleson OMAHA, NE Sea-Doo (2-5)
3 Todd Czarcinski BLASDELL, NY Sea-Doo (5-3)
4 Todd Parent ONTARIO, CANADA Polaris (7-2)
5 Chris Hendricks OAKLEY , CA Sea-Doo (6-4)
6 Blaine Spires MINDEN, NV Sea-Doo (4-6)
7 Miguel Rui S.M. da FEIRA, PORTUGAL Polaris (8-7)
8 Joe Mannise MONTH SYRACUSE, NY Sea-Doo (10-9)
9 Mark Queen THORTON, IL Polaris (1-18)
10 James Pierce LOOMIS, CA Polaris (9-12)
11 Josh Lightfoot WALLA WALLA, WA Polaris (14-8)
12 Nasaharu Nakajima OSAKA, JAPAN Sea-Doo (11-11)
13 Donald Janovsky CANASTOTA, NY Sea-Doo (13-13)
14 Misao Yamakabe IBARAGI, JAPAN Sea-Doo (12-14)
15 Joe Gregorek AUSTIN, TX Polaris (20-10)
16 Bojan Varjacic KRAPINA, CROATIA Polaris (15-15)
17 John Wood JACKSONVILLE, FL Sea-Doo (16-16)
18 Eric Lagopoulos LONGBOAT KEY, FL Sea-Doo (17-17)

Closed Course Novice Ski 785 LTD
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Dave Mumma ORANGEVALE, CA Yamaha (4-2)
2 Mike Wright SAN DIEGO, CA Yamaha (3-4)
3 Aaron Newport BENTON CITY, WA Yamaha (7-1)
4 Mark Ingalls SIOUX FALLS, SD Yamaha (1-8)
5 Chris Silveira GALT, CA Yamaha (5-7)
6 Jason Ward SAN LEANDRO, CA Yamaha (2-10)
7 Shawn Blanchard MERIDIAN, ID Yamaha (8-5)
8 Mark Thomas SAN ANTONIO, TX Yamaha (11-6)
9 Kyle Gocal CYPRESS, CA Yamaha (15-3)
10 Troy Ence ST GEORGE, UT Yamaha (6-12)
11 Rob Jordan OLYMPIA, WA Yamaha (10-9)
12 Joel Thayer RIVERSIDE, CA Yamaha (12-11)
13 James Mackey WOODLAND HILLS, CA Yamaha (9-14)
14 Steven Coatney LIVINGSTON, TX Yamaha (14-13)
15 Jeffrey Lutker FREEPORT, FL Yamaha (13-15)

Closed Course Novice Ski 785 SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Nathan Boris HOOD RIVER , OR Yamaha (1-1)
2 Curtis Clark SPOKANE, WA Yamaha (2-2)
3 Mike Wright SAN DIEGO, CA Yamaha (3-4)
4 Dave Mumma ORANGEVALE, CA Yamaha (4-5)
5 Rob Jordan OLYMPIA, WA Yamaha (7-3)
6 Scott Badger LAWRENCE, KS Yamaha (5-10)
7 Kyle Gocal CYPRESS, CA Yamaha (9-7)
8 Aaron Newport BENTON CITY, WA Yamaha (8-8)
9 Todd Miller GREENACRES, WA Yamaha (12-6)
10 Judd Palmer ST. GEORGE, UT Yamaha (6-12)
11 Jason Ward SAN LEANDRO, CA Yamaha (11-11)
12 Brian De Lay TUMWATER, WA Yamaha (14-9)
13 Kyle Martin OCALA, FL Yamaha (10 13)
14 Jesse Henthorn ALLEGAN, MI Yamaha (13-15)
15 Joel Thayer RIVERSIDE, CA Yamaha (15-14)
16 Almond Acuna SAN DIMAS, CA Yamaha (16-18)

Closed Course Novice Veterans Ski SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Nathan Boris HOOD RIVER , OR Yamaha (1-1)
2 Curtis Clark SPOKANE, WA Yamaha (2-2)
3 Greg Matta LAS VEGAS, NV Yamaha (3-3)
4 Von Trunk CATHEDRAL, CITY Yamaha (5-4)
5 Derrick Timney LAS VEGAS, NV Yamaha (4-5)
6 Joe Barber HENDERSON, NV Yamaha (7-6)
7 Scott Badger LAWRENCE, KS Yamaha (6-8)
8 Bryan Friederich HIGHLAND, IL Yamaha (10-7)
9 Sam Peterson HAYWARD, CA Yamaha (8-9)
10 Michael Desmarais MANCHESTER, NH Yamaha (9-13)
11 Bruce Brunelle PALM DESERT, CA Yamaha (11-12))
12 Jeffrey Lutker FREEPORT, FL Yamaha (14-11)
13 Kenneth Smith GRAND RAPIDS, MI Yamaha (16-10)
14 Kevin Minnix LEWISVILLE, TX Yamaha (13-15)
15 Dercek Mendoza VISALIA, CA Yamaha (15-14)
16 Craig Davidson MAHOMET , IL Yamaha (12-18)

Closed Course Novice Women Ski
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Mary Moretti CONCORD, NC Yamaha (2-1)
2 Tania Flores WHITTIER, CA Yamaha (1-2)
3 Becky Cooper COLORADO SPRINGS, CO Yamaha (6-3)
4 Trisha Widmann-Kihne SIOUX FALLS, SD Yamaha (5-4)
5 Julie Kind NEWPORT, OR Yamaha (3-9)
6 Leeanne Falvey HAMPTON, NJ Yamaha (9-5)
7 Nicole Roselund LAKE HAVASU CITY, AZ Yamaha (8-7)
8 Ashlee Hyde HIDEAWAY HILLS, OH Yamaha (7-8)
9 Debbie Hyde HIDEAWAY HILLS, OH Yamaha (12-6)
10 Lynda Zarnstorff ANTIOCH, IL Yamaha (4-15)
11 Tami Phillips PARADISE, CA Yamaha (10-13)
12 Kayoko Del Pardo VALENCIA, CA Yamaha (14-10)
13 Suzanne Pearl PUEBLO WEST, CO Yamaha (13-11)
14 Laurie Parlin AUBURN, ME Kawasaki (15-12)
15 Kelly Peck YELM, WA Yamaha (11-16)
16 Jill Lenihan LAKESIDE, CA Kawasaki (16-14)

Closed Course Amateur Ski Stock
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Randy Carlson COUNCIL BLUFFS, IA Yamaha (1-1)
2 Michael Prodanovich BELGRADE, YUGOSLAVIA Yamaha (3-2)
3 Michael Remar BITELY, MI Yamaha (6-4)
4 Bruce Collier SAGINAW, MI Yamaha (4-9)
5 Kevin Redinger YAKIMA, WA Kawasaki (5-10)
6 David Lojewski DAVIS, CA Yamaha (10-6)
7 Michael Lojewski DAVIS, CA Yamaha (14-3)
8 Troy Armstrong GREENLEY, CO Yamaha (7-11)
9 Norman Innis SEAVILLE, NJ Kawasaki (2-16)
10 Steven Schoettle ST SIMONS ISLAND, GA Yamaha (12-7)
11 Matt Monson ATASCADERO, CA Yamaha (11-8)
12 Eric Lagopoulos LONGBOAT KEY, FL Yamaha (16-5)
13 Jeffrey Clark MONROE, MI Yamaha (9-12)
14 Dan Hedges , ALLEGAN Yamaha (8-13)
15 Jerry Schmidt MONROE, MI Kawasaki (13-15)
16 John Shuper ALLEGAN, MI Yamaha (15-14)

Closed Course Novice Sport 785 SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Cameron Baird SAVAGE, MN Sea-Doo (1-1)
2 Andy Wise HOUSTON, TX Sea-Doo (3-2)
3 Bob Bracken LAS VEGAS, NV Sea-Doo (4-3)
4 Travis Neeman CRETE, NE Sea-Doo (5-4)
5 Jason Foster OMAHA, NE Sea-Doo (2-11)
6 Daniel Ianetta CHINO, CA Sea-Doo (9-6)
7 Tim Thompson JACKSON, MI Sea-Doo (7-8)
8 Adam Lamberd KENNEWICK, WA Sea-Doo (6-9)
9 Matthew Schnauder RIVER RIDGE, LA Sea-Doo (8-10)
10 Shane Yeagin AUSTIN, TX Sea-Doo (13-7)
11 William Amoss BALTIMORE , MD Sea-Doo (16-5)
12 Jimmy Wright LAKELAND, FL Yamaha (11-12
13 Robert Littrell COLORADO SPRINGS, CO Sea-Doo (12-14)
14 Curt Jazwiecki MAUMEE, OH Sea-Doo (10-16)
15 Ben Carro ANTHEM, AZ Sea-Doo (14-13)
16 Mark Kapke LINCOLN, NE Sea-Doo (15-15)

Closed Course Amateur Sport Stock
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Derick Parker NOBLESVILLE, IN Sea-Doo (1-1)
2 Jeff Jr. Lingenfelter CICERO, IN Sea-Doo (2-2)
3 Donald Robbins GEORGETOWN, TX Sea-Doo (5-3)
4 Andy Stropkai SACREMENTO, CA Sea-Doo (4-4)
5 Steve "Jinx" Stancell FT LAUDERDALE, FL Sea-Doo (3-5)
6 David Norman GRAND ISLAND, NY Sea-Doo (6-6)
7 Kent Minnix LEWISVILLE, TX Sea-Doo (7-7)
8 Daryl Funk TOPEKA, KS Sea-Doo (9-8)
9 Rodney Wolff ENID, OK Sea-Doo (8-11)
10 Max Corzo WEST PALM BEACH, FL Sea-Doo (11-9)
11 Lisa Armitage TAMPA, FL Sea-Doo (10-10)
12 Andy Tullis HIGHLAND, CA Sea-Doo (12-12)
13 Chris Stark YUCAIPA, CA Yamaha (13-13)

Closed Course Novice Runabout 785 SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Joshua Febus YAKIMA, WA Polaris (4-1)
2 Micheal Vrabel SYRACUSE, NY Sea-Doo (2-4)
3 Geoff Swan ARNOLD, MO Polaris (5-3)
4 Tyler Shafer TAVARES, FL Sea-Doo (3-5)
5 Justin Hughes MARLTON, NJ Sea-Doo (1-8)
6 Matt Field STREAMWOOD , IL Sea-Doo (6-6)
7 Brody Warr MIRA LOMA, CA Sea-Doo (12-2)
8 Mark Naujoks STOUGHTON, MA Sea-Doo (9-7)
9 David Madrid, Jr SOUTH SAN FRANCISCO, CA Polaris (7-10)
10 Ryan O'brien OMAHA, NE Sea-Doo (8-11)
11 Robert Allen Walker HOMSTEAD, FL Sea-Doo (11-9)
12 Jay Rosset PLEASANTON, CA Sea-Doo (10-12)
13 Travis Neeman CRETE, NE Sea-Doo (13-13)
14 Phil Wilcox FREDERICKSBURG, VA Sea-Doo (14-18)

Closed Course Novice Women Runabout
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Brook Massie RIVERSIDE, CA Sea-Doo (1-1)
2 Tina Mannise NORTH SYRACUSE, NY Sea-Doo (2-2)
3 Brandi Stoeckel MESA, AZ Sea-Doo (3-4)
4 Martha Hendricks OAKLEY, CA Sea-Doo (6-5)
5 Denise Bray NORCROSS, GA Sea-Doo (10-3)
6 Christine Lum-Lung MESA, AZ Sea-Doo (8-6)
7 Stephanie Malocco HESPERIA, CA Sea-Doo (4-11)
8 Lisa Ann Johnson LEWISVILLE, TX Polaris (5-12)
9 Shanna Smith THORTON, CO Sea-Doo (9-10)
10 Deanna Austin REDWOOD CITY, CA Sea-Doo (13-7)
11 Brenda Lewis AURORA, CO Sea-Doo (12-8)
12 Laurie Parlin AUBURN, ME Sea-Doo (11-9)
13 Andrea Jordan CITRUS HEIGHTS, CA Polaris (7-18)
14 Kelly Bryant FT WORTH, TX Sea-Doo (14-13)
15 Rachel Malone GRAPEVINE, TX Polaris (15-14)
16 Lori Davis CUMMING, GA Yamaha (16-15)

Closed Course Novice Runabout 1200 SS
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Eddie Beverley LANCASTER, TX Sea-Doo (1-2)
2 Evan Connell WEST BLOOMFIELD, MI Sea-Doo( 9-1)
3 Michael Gast SARASOTA, FL Kawasaki (4-9)
4 Rick Elizondo LEAGUE CITY, TX Sea-Doo (8-6)
5 Bill Schmidt GLASSBORO, NJ Sea-Doo (7-7)
6 Bob Asmega DUBLIN, CA Sea-Doo (5-10)
7 Steve Bevill ACWORTH, GA Sea-Doo (2-13)
8 Randy Klantchnek HOOD RIVER, OR Yamaha (12-4)
9 Brian Cramer EUGENE, OR Sea-Doo (3-14)
10 Wes Belanger WINDSOR ONTARIO, CANADA Polaris (13-5)
11 Matt Landfried NORTHE PLATTE, NE Kawasaki (10-8)
12 Robbie Darnell MECHANICSVILLE, VA Kawasaki (16-3)
13 Darin Gingrich FT. LAUDERDALE, FL Polaris (6-15)
14 Michael Weaver LITITZ, PA Sea-Doo (11-11)
15 William Welsh LINCOLN, NE Kawasaki (15-12)
16 Fredrick Westerfield TECUMSEH, MI Yamaha (14-18)

Closed Course Novice Sport 785 LTD
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Ben Carro ANTHEM, AZ Sea-Doo (1-1)
2 Travis Neeman CRETE, NE Sea-Doo (3-2)
3 Howard Gritton SANDY, UT Sea-Doo (4-3)
4 Tim Thompson JACKSON, MI Sea-Doo (5-6)
5 Cameron Baird SAVAGE, MN Sea-Doo (7-5)
6 Adam Lamberd KENNEWICK, WA Sea-Doo (10-4)
7 Curt Jazwiecki MAUMEE, OH Sea-Doo (11-7)
8 Matthew Schnauder RIVER RIDGE, LA Sea-Doo (9-9)
9 William Amoss BALTIMORE , MD Sea-Doo (6-12)
10 Bob Bracken LAS VEGAS, NV Sea-Doo (2-16)
11 Mark Kapke LINCOLN, NE Sea-Doo (14-8)
12 Andy Wise HOUSTON, TX Sea-Doo (8-14)
13 Daniel Ianetta CHINO, CA Sea-Doo (15-10)
14 Mike Machado CHINO HILLS, CA Sea-Doo (12-13)
15 Jason Foster OMAHA, NE Sea-Doo (16-11)
16 David Stafford GOOSE CREEK, SC Sea-Doo (13-15)

Closed Course Novice Runabout 1200 LTD
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Bob Asmega DUBLIN, CA Sea-Doo (2-1)
2 Tony Bowman OMAHA, NE Sea-Doo (3-4)
3 Michael Gast SARASOTA, FL Kawasaki (5-3)
4 Brian Cramer EUGENE, OR Sea-Doo (4-5)
5 Rick Elizondo LEAGUE CITY, TX Sea-Doo (6-7)
6 James Hostetter NEWARK, OH Yamaha (1-12)
7 William Welsh LINCOLN, NE Kawasaki (16-2)
8 Greg Parker UPLAND, CA Sea-Doo (10-8)
9 Justin Hughes MARLTON, NJ Sea-Doo (9-9)
10 Carrie Trenner LAS VEGAS, NV Sea-Doo (15-6)
11 Matt Landfried NORTHE PLATTE, NE Kawasaki (11-10)
12 Jason Russo PALMETTO, FL Sea-Doo (8-13)
13 Aaron Dellinger SALINA, KS Kawasaki (7-15)
14 Mike Freitas TURLOCK, CA Yamaha (13-11)
15 Daren Miles HENDERSON, NV Sea-Doo (12-14)
16 Brent Andrews SACREMENTO, CA Sea-Doo (14-N/A)

Closed Course Amateur R/A 785 Stock
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Geoff Swan ARNOLD, MO Polaris (1-1)
2 Joseph Stout SUNMAN, IN Polaris (3-4)
3 David Krell OULEDO, FL Polaris (2-6)
4 Keith Schlesser HOWELL, MI Sea-Doo (7-2)
5 James Pierce LOOMIS, CA Polaris (4-5)
6 Michael Moraczewski OMAHA, NE Sea-Doo (6-7)
7 Michael Johnson LINCOLN , NE Sea-Doo (9-8)
8 Jeff Foreman ODESSA, TX Polaris (5-13)
9 Thomas Hunt LANSING, MI Polaris (8-11)
10 Michael Levin INGLESIDE, IL Sea-Doo (11-9)
11 Bret Kahl CHESTERFIELD, MI Polaris (18-3)
12 David Gartner HASTINGS, NE Polaris (13-12)
13 Kevin Kennedy TRENTON, NJ Sea-Doo (10-15)
14 Laurie Parlin AUBURN, ME Polaris (12-14)
15 Royal Rarick OMAHA, NE Sea-Doo (18-10)

Closed Course Amateur Vet R/A
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 James Pierce LOOMIS, CA Polaris (3-2)
2 Larry Osborne MIDLAND, MI Sea-Doo (2-3)
3 Steve New CHESAPEAKE, VA Sea-Doo (1-4)
4 Lee Anderberry LINCOLN, NE Sea-Doo (5-6)
5 Aaron Vanassche SCHAUMBURG, IL Sea-Doo (4-7)
6 James Wisniski LOGANSPORT, IN Sea-Doo (7-5)
7 Bill Bates EDEN PRAIRIE, MN Sea-Doo (13-1)
8 Jay Rosset PLEASANTON, CA Sea-Doo (8-9)
9 Bobby Hall HOUSTON, TX Sea-Doo (6-11)
10 Kevin Nitschke EASTLAKE, OH Sea-Doo (10-8)
11 Michael Root GRAND RAPIDS, MI Polaris (11-10)
12 Bruce Taylor SLIDELL, LA Sea-Doo (9-12)
13 Larry Lindsay MIDVALE, UT Sea-Doo (12-14)
14 Michael Podrybau SALEM, OR Sea-Doo (16-13)
15 Mark Naujoks STOUGHTON, MA Sea-Doo (14-15)
16 Kevin Murray STUART, FL Sea-Doo (15-16)

Closed Course Novice Runabout 785 LTD
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Justin Hughes MARLTON, NJ Sea-Doo (2-1)
2 Brian Varholdt ANDOVER, MN Polaris (3-3)
3 Geoff Swan ARNOLD, MO Polaris (5-2)
4 Mark Naujoks STOUGHTON, MA Sea-Doo (4-4)
5 Tyler Shafer TAVARES, FL Sea-Doo (1-10)
6 Matt Field STREAMWOOD , IL Sea-Doo (7-5)
7 David Madrid, Jr SOUTH SAN FRANCISCO, CA Polaris (6-6)
8 Adam Carpenter COLDWATER, MI Sea-Doo (8-9)
9 Brook Massie RIVERSIDE, CA Sea-Doo (11-8)
10 Kyle Foster OMAHA, NE Sea-Doo (15-7)
11 Tina Mannise NORTH SYRACUSE, NY Sea-Doo (10-12)
12 Jason Russo PALMETTO, FL Sea-Doo (12-11)
13 DOUG Mccarty ALBANY, OR Sea-Doo (14-13)
14 James Wisniski LOGANSPORT, IN Sea-Doo (9-18)
15 Micheal Vrabel SYRACUSE, NY Sea-Doo (13-18)
16 Wes Belanger WINDSOR ONTARIO, CANADA Polaris (N/A-N/A)

Closed Course Amateur R/A 1200 Stock
(Rider Name, City/State, Craft, Moto One, Moto Two)

1 Tony Sleeman HOUGHTON, MI Kawasaki (1-1)
2 Michael Root GRAND RAPIDS, MI Kawasaki (7-2)
3 Geoff Swan ARNOLD, MO Polaris (6-4)
4 Scott Dawley SEFFNER, FL Sea-Doo (4-7)
5 Mike Flynn WEST BLOOMFIELD, MI Sea-Doo (5-8)
6 Justin Hughes MARLTON, NJ Sea-Doo (2-11)
7 Michael Moraczewski OMAHA, NE Sea-Doo (8-6)
8 Brooks Wachendorf MESA, AZ Kawasaki (3-12)
9 Jim Alston ROCKWALL, TX Kawasaki (11-5)
10 Michael Iljin SANTA CLARITA, CA Sea-Doo (14-3)
11 Rick Elizondo LEAGUE CITY, TX Sea-Doo (9-10)
12 Kevin Redinger YAKIMA, WA Kawasaki (12-9)
13 Mike Kortas MESA, AZ Sea-Doo (10-15)
14 Mike Boggs LIVERMORE, CA Polaris (13-13)
15 Nelson Zambrano KEY BISCAYNE, FL Yamaha (16-14)
16 Andrea Jordan CITRUS HEIGHTS, CA Polaris (15-18)